Kotly na tuhé palivá
podliehajú u nás certifikácii podľa noriem. Kotly na tuhé palivá je možné ich rozdeliť do niekoľkých kategórií podľa niekoľkých kritérií. Rozdeľovať teda môžeme podľa materiálu, z ktorého je kotol vyrobený na oceľové a liatinové . Ďalším kritériom potom môže byť použité palivo – teda kotly na drevo alebo kotly na uhlie či kotly biomasu alebo kombinované kotly . Iným delením je rozdelenie podľa spôsobu prísunu paliva a to na kotly s ručným prikladaním alebo na kotly automatické .
Kotly na tuhé palivá s ručným prikladaním
Tieto kotly vyžadujú obsluhu a prikladanie aj niekoľkokrát denne. Ďalej môžeme kotly deliť podľa spôsobu horenia na
prehorievacia
– horľavé plyny s spalinami prechádzajú celou vrstvou paliva, ktorá následne celá prehorí a
odhorievacia
– palivo odhorieva iba v spodnej časti kotla na rošte. Horľavé plyny so spalinami sú odvádzané spodkom alebo po bokoch kotla do výmenníkovej časti.
Automatické kotly na tuhé palivá
sú kotly, ktoré majú zásobník paliva, ktoré je automaticky dopravované do spaľovacieho priestoru. Môžu tak pracovať aj niekoľko dní bez obsluhy a prikladania. Podľa metódy dodávky paliva k roštu potom rozoznávame dva základné typy. Retortový – palivo je dopravované šnekovým podávačom zo zásobníka do kolena – retorty a na rošt pripomínajúci tanier. Namiesto slimáka sa niekedy tiež používa piest a miesto retorty bubon.
Kotly môžeme deliť aj podľa napojenia na komínový prieduch. Pokiaľ nevyžadujú na prevádzku ventilátor, hovoríme o prevádzke s prirodzeným ťahom komína . Pokiaľ ventilátor vyžadujú, hovoríme systémoch s núteným ťahom .
Oceľové a liatinové kotly
Patrí medzi lacnejšie a najrozšírenejšie kotly prevažne s ručným doplňovaním paliva. Používajú prehorievacie aj odhorievacie systémy spaľovania a nevyžadujú odťahový ventilátor. Sú vhodné na uhlie, drevo, koks. Nízka cena je ale vykúpená pomerne relatívne nízkou účinnosťou.
Splyňovacie kotly
Splyňovacie špeciálne oceľové kotly používajú kusové drevo a sú prevažne odhorievacie s odťahovým ventilátorom as pomerne vysokou účinnosťou spaľovania. Používajú sa v nich drevené brikety s malou vlhkosťou a existujú aj kotly na kombinované spaľovanie dreva a uhlia. Ich cena je síce vyššia ako pri najjednoduchších kotloch, ale ich účinnosť sa pohybuje na hranici až 90 %.
Automatické kotly
Automatické kotly sú najčastejšie oceľové (z liatiny je potom retorta) s prirodzeným aj núteným odťahom spalín. Používajú palivo do veľkosti 3 cm (teda uhlie veľkosti orech 2 alebo oriešok).
Používajú uhlie alebo drevenú hmotu ( drevené pelety ) prípadne ostatné rastlinnú hmotu až po obilie. Vzhľadom na to, že každé z týchto palív potrebuje iné podmienky na horenie, je dobré zvoliť taký kotol, ktorý sa dokáže danému palivu najlepšie prispôsobiť (napríklad zmenou horáka). Cena týchto kotlov, lepšie však priamo systémov, ktoré majú rôzny stupeň elektronického vybavenia, až po programovaní a ovládaní cez internet môže dosahovať násobok ceny klasických kotlov. Ich účinnosť však často v celom pracovnom režime presahuje 80 %. Dochádza tak k významným úsporám paliva.
Kotol na pelety – ďalšie informácie o kotle na pelety